Czy buty ze sztucznej skóry są tak samo dobre jak te ze skóry naturalnej?

Czy buty ze sztucznej skóry są tak samo dobre jak te ze skóry naturalnej?

Wybierając nową parę butów, zwróć uwagę na użyte materiały. Dobre buty ze skóry naturalnej powinny być trwałe, oddychające, wodoodporne i odporne na zapachy. Z drugiej strony, sztuczna skóra będzie tańsza. Istnieją jednak wady sztucznej skóry. Oto kilka przykładów wad i zalet. Jeśli rozważacie Państwo zakup butów ze sztucznej skóry, oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

Trwałość

Wielu konsumentów zaczęło wybierać obuwie ze sztucznej skóry do swoich butów ze względu na jej doskonałą trwałość. Tego typu buty są powszechnie stosowane w cholewkach, podszewkach i wkładkach butów i sandałów. Buty te kosztują również do trzech razy mniej niż buty z prawdziwej skóry. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat rynek butów ze sztucznej skóry znacznie wzrośnie ze względu na czynniki cenowe i jakościowe. Dlaczego jednak warto wybrać sztuczną skórę zamiast prawdziwej?

Jedną z największych zalet prawdziwej skóry jest to, że nie pęka, nie łuszczy się i nie nabiera patyny. Chociaż sztuczna skóra nie jest tak trwała jak prawdziwa, jest o wiele bardziej wytrzymała niż skóra klejona, która jest wykonana z odpadów skórzanych i poliuretanu zmieszanych razem i przyklejonych do papierowego podkładu. Skóra łączona jest również podatna na zarysowania i łuszczenie się, dlatego lepszym wyborem jest prawdziwa skóra.

Buty ze skóry syntetycznej są wykonane z poliuretanu, który ulega degradacji pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Nawet jeśli nie są noszone, proces degradacji rozpoczyna się stopniowo. W końcu powierzchnia skóry syntetycznej staje się śliska, lepka, popękana i potargana. Co więcej, skóra syntetyczna jest znacznie tańsza od prawdziwej, a przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać nawet trzy lata. Istnieje jednak kilka wad zakupu butów ze sztucznej skóry.

Buty z syntetycznej skóry nie są oddychające i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec, warto okresowo zmieniać obuwie. Ponadto skóra syntetyczna nie odpycha wody, więc łatwo się plami, ale można ją prać w pralce. Buty skórzane są również bardziej trwałe niż syntetyczne. Mogą przetrwać do dziesięciu lat, podczas gdy buty syntetyczne do trzech. Buty z prawdziwej skóry mogą być również droższe niż syntetyczne.

Oddychalność

Oddychalność buta ze sztucznej skóry zależy od kilku czynników. Wielkość porów skóry, stan materiału i konstrukcja buta wpływają na ilość powietrza, które może on wchłonąć i wydalić. Odpowiednio kondycjonowana para butów skórzanych będzie miała wysoką oddychalność. Regularne czyszczenie butów skórzanych również poprawi ich oddychalność. Jeśli obawiasz się o oddychalność butów ze sztucznej skóry, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią parę.

Podobne wpisy:  Sandały na szpilce - do jakich stylizacji pasują?

Podczas gdy materiały syntetyczne często nie są oddychające, skóry zwierzęce są. Skóra kozia jest najbardziej oddychającą skórą naturalną, co jest jednym z powodów, dla których niektórzy szewcy używają jej jako podszewki w swoich butach. Skóra jest również bardziej oddychająca niż materiały syntetyczne, ale niektóre marki wykonują swoje buty z niższej jakości skóry bydlęcej. Te gorszej jakości skóry są z reguły mało oddychające. Aby zapewnić optymalną oddychalność, należy zawsze nosić skarpetki.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość materiału. Skóry dobrze oddychają, dzięki czemu są bardziej komfortowe w noszeniu. Dodatkowo, skórzane buty zapewniają dobrą izolację, co oznacza, że utrzymują stopy w cieple, podczas gdy inne materiały zatrzymują ciepło przy skórze. Skórzane buty również wyglądają i czują się lepiej, ponieważ są bardziej wygodne niż materiały syntetyczne. Krótko mówiąc, szukaj pary wykonanej z naturalnych materiałów, a Twoje stopy będą Ci wdzięczne. Nie ma to jak chodzić w butach, które pozwalają stopom oddychać.

Upewnij się, że Twoje skórzane buty są dobrze utrzymane. W internecie możesz kupić komercyjne środki do pielęgnacji skóry. Możesz też zrobić własną odżywkę do skóry z oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Nałóż odżywkę miękką szmatką i pozostaw na około 15 minut, a następnie wytrzyj. Nie nakładaj zbyt dużo odżywki na skórę, ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do powstania plam. Należy również pamiętać, że nie każda skóra jest taka sama. Tekstura i jakość materiału będzie miała duży wpływ na oddychalność.

Odporne na wodę

Odporne na wodę buty wykonane z materiałów ze sztucznej skóry to świetna opcja dla tych, którzy chcą pozostać w ruchu, ale nie chcą mieć do czynienia z uszkodzeniem wody. Materiały te są wodoodporne, ale nie zapewniają takiego samego poziomu ochrony jak odmiany z prawdziwej skóry. Cienka warstwa powłoki hydrofobowej jest nakładana na cholewkę buta, co pomaga materiałowi wytrzymać wilgoć. Ta wodoodporność pomaga zachować wygląd i wydajność buta.

Podobne wpisy:  Beżowe botki - z czym będą pasować?

Podstawowa zasada działania skóry syntetycznej jest taka sama jak skóry naturalnej. Górna część wykonana jest z włókna syntetycznego lub naturalnego, a dolna z miękkiej warstwy polichlorku winylu. Mimo, że materiał jest wodoodporny, nie jest całkowicie wodoodporny i wymaga dodatkowego sprayu hydrofobowego, aby był skuteczny. But wykonany ze skóry nubukowej jest najbardziej wodoodporny, ale nadal wymaga dodatkowej impregnacji. Inny rodzaj sztucznej skóry jest wykonany z grzybów, które są znane z tego, że mają unikalną strukturę, dzięki czemu są zarówno wodoodporne, jak i porowate.

Skóra naturalna jest również częstym wyborem dla butów wodoodpornych. Chociaż skóra naturalna jest porowata, jest w stanie wytrzymać niewielką ilość wody. Problem z naturalną skórą zwierzęcą polega na tym, że nigdy nie może być ona całkowicie wodoodporna. Nawet jeśli skórzany but jest wykonany ze skóry syntetycznej, zbyt duża ekspozycja na wodę spowoduje, że powierzchnia stanie się mokra i sztywna. Może to powodować powstawanie grzybów, bakterii, a nawet gnicia.

Najlepsze wodoodporne buty ze skóry syntetycznej mogą wytrzymać ekstremalne temperatury, a także są niezwykle trwałe. Ten rodzaj materiału można poddać obróbce chemicznej, aby uczynić go wodoodpornym. Produkty te często są wyposażone w dodatkową wodoodporną warstwę dla zwiększenia trwałości. Loom Footwear, na przykład, stworzył kilka arcydzieł z wodoodporną warstwą skóry syntetycznej, a ich buty są naprawdę wodoodporne. Jeśli szukasz wodoodpornego obuwia bez konieczności rozbijania banku, skóra syntetyczna może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Koszt

Tradycyjna skóra jest droższa niż buty ze skóry syntetycznej. Wynika to z faktu, że produkcja skóry wymaga więcej przygotowań i pracy. Na przykład krowy muszą być hodowane i pielęgnowane, a także karmione i pojone. Skóra krowy musi być również poddana obróbce, zanim zostanie wykorzystana do produkcji butów. Skóra syntetyczna nie wymaga żadnego z tych kroków. W związku z tym buty ze sztucznej skóry są zazwyczaj znacznie tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Skóra syntetyczna jest wykonana z tworzywa sztucznego zaprojektowanego tak, aby naśladować wygląd skóry naturalnej. Materiał ten jest odporny na wodę i ogólnie wodoodporny, co czyni go idealnym wyborem do stosowania w miejscach podatnych na wilgoć. Kosztuje około 12 dolarów za stopę kwadratową, podczas gdy wysokiej jakości garbowana roślinnie naturalna skóra wołowa może kosztować nawet 150 dolarów za stopę kwadratową. Materiał skóry syntetycznej jest również lżejszy niż prawdziwa skóra. Cena za stopę kwadratową jest o połowę niższa niż wysokiej jakości kawałek skóry naturalnej.

Podobne wpisy:  Czego używać do pielęgnacji obuwia

Ekologiczność

Korzyści dla środowiska wynikające z noszenia butów ze sztucznej skóry są powszechnie znane, ale jakie są wady? Istnieją pewne obawy. Do produkcji sztucznej skóry wykorzystuje się paliwa kopalne, chemikalia, nienaturalne barwniki i nadmierną ilość wody. Przemysł obuwniczy zużywa 1,7 stopy kwadratowej skóry na parę, co powoduje dziesięciokilogramowy ślad węglowy. Większość emisji z przemysłu skórzanego pochodzi z hodowli bydła. Dla porównania, całkowita emisja z systemów transportowych stanowi tylko kilka procent globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Na szczęście wiele marek obuwniczych przyjęło ekologiczne praktyki w swoim procesie produkcyjnym. Wiele marek głównego nurtu produkuje obecnie swoje buty z opon pochodzących z recyklingu, a niektóre firmy obuwnicze używają nawet naturalnej gumy i konopi. Ale czy taka skóra z recyklingu i skóra syntetyczna jest naprawdę ekologiczna? Nie jest tak łatwo stwierdzić, który materiał jest bardziej przyjazny środowisku niż inny. Można jednak spróbować zidentyfikować firmy obuwnicze, które stosują jako materiały opony z recyklingu i plastikowe butelki po wodzie.

Jednym z najważniejszych problemów jest środowisko naturalne. Duża liczba składowisk odpadów generuje gaz metanowy. Istnieją jednak inne rozwiązania. Na przykład włókna z liści ananasa mogą zostać przekształcone w ekologiczną skórę. Liście ananasa są zazwyczaj spalane w przemyśle owocowym, ale wytwarzane przez nie włókna mogą być wykorzystane do stworzenia sztucznej skóry. Pinatex jest również odnawialnym źródłem materiałów na buty, więc szewc nie będzie musiał płacić za ziemię do zbierania liści.

Choć buty ze sztucznej skóry nie są tak ekologiczne jak z prawdziwej, można znaleźć wegańskie wersje wielu popularnych marek. Stella McCartney, znana marka wegetariańska, wprowadziła linię ekologicznych butów wegańskich. Buty te wykonane są z winylu i poliestru, z pięćdziesięcioprocentową powłoką z oleju roślinnego. Ale nawet jeśli są one bardziej przyjazne dla środowiska niż inne faux-skóry, to nadal są drogie i wywierają duży wpływ.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz
Wiadomości związane