Jak się ubrać na pogrzebie?

Jak się ubrać na pogrzebie?

Ubranie się na pogrzeb to niełatwa sprawa. Często towarzyszą nam skrajne emocje, a dodatkowo musimy przestrzegać określonych zasad etykiety. Jednocześnie chcemy zadbać o to, aby wyglądać godnie i szanować pamięć zmarłego. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiednim ubraniu się na pogrzebie.

Zasady etykiety

Przed podjęciem decyzji dotyczącej stroju na pogrzebie warto zapoznać się z zasadami etykiety. W większości przypadków panują podobne reguły, ale warto pamiętać, że mogą się one różnić w zależności od regionu, wyznania lub kultury. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wytyczne:

  • Zawsze ubieraj się skromnie i schludnie
  • Unikaj krzykliwych kolorów, wzorów oraz nadmiernych dodatków
  • Nie ubieraj się w ubrania odsłaniające zbyt wiele ciała
  • Jeśli jesteś kobieta, unikaj krótkich spódniczek i dekoltów
  • Jeśli jesteś mężczyzną, postaw na garnitur lub ciemne spodnie oraz elegancką koszulę
  • Nie nosić białego koloru (jest on zarezerwowany dla najbliższych krewnych zmarłego)
  • Nie zapominaj o odpowiednim obuwiu – zawsze powinno być czyste i schludne
Podobne wpisy:  Jak się ubrać na wesele

Jakie ubrania wybrać na pogrzeb?

Na co dzień możemy nosić wiele różnych ubrań, jednak na pogrzebie warto postawić na te najbardziej eleganckie i skromne. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

Garnitur

Garnitur to najlepszy wybór dla mężczyzn. Najlepiej, jeśli będzie to ciemny garnitur z elegancką koszulą i krawatem. W przypadku, gdy jesteś krewnym zmarłego, możesz postawić na czarny garnitur.

Podobne wpisy:  Jak ubrać się na chrzciny jako gość

Czarna sukienka

Jeśli jesteś kobietą, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie czarna sukienka, która nie jest zbyt krótka i nie ma zbyt dużej głębokości dekoltu. Unikaj wzorów i kolorów innych niż czarny, granatowy lub ciemny szary.

Spodnie i koszula

Koszula powinna być biała, szara lub czarna, bez wzorów i nadruków. Dla mężczyzn idealnym wyborem są czarne spodnie garniturowe, ale ciemne dżinsy również są akceptowalne. Kobiety mogą ubrać się w czarną spódnicę lub spodnie, najlepiej o klasycznym kroju. Unikajmy wybierania odzieży zbyt krótkiej, obcisłej lub przesadnie odsłaniającej ciało.

Krawat lub muszka

Mężczyźni powinni nosić krawat lub muszkę. Krawat powinien być w ciemnych kolorach, najlepiej czarny lub granatowy. Muszka jest bardziej elegancka i powinna być noszona tylko przez mężczyzn z pewnym doświadczeniem w noszeniu formalnej odzieży. Muszka pasuje do smokingu, ale może również być dobrym wyborem na pogrzebie. Kobiety nie muszą nosić krawata ani muszki, ale mogą dodać eleganckiego szala lub apaszki.

Podobne wpisy:  Jak się ubrać na wesele po 50

Często zadawane pytania

Czy można nosić buty sportowe na pogrzebie?

Nie, buty sportowe nie są odpowiednie na pogrzeb. Wybierzmy klasyczne buty, np. czarne, eleganckie buty skórzane.

Czy kolorowe ubrania są dopuszczalne na pogrzebie?

Stosujmy zasadę, że ubrania na pogrzeb powinny być ciemne i stonowane, bez jaskrawych kolorów i wzorów. W ten sposób okazujemy szacunek zmarłemu i rodzinie.

Czy kobiety mogą nosić sukienki na pogrzebie?

Tak, ale wybierajmy proste, ciemne sukienki, bez koronek i innych zdobień. Dobrym wyborem są też ciemne spodnie i marynarka.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz
Wiadomości związane
Jak ubrać się na chrzest wnuczki
Czytaj Dalej

Jak ubrać się na chrzest wnuczki

Organizowanie i uczestniczenie w chrzcie wnuczki to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej rodziny. Jest to okazja do celebrowania…
Jak się ubrać na wesele po 40
Czytaj Dalej

Jak się ubrać na wesele po 40

Zaproszenie na wesele zawsze wywołuje wiele emocji. Jednym z ważniejszych pytań jest to, co założyć. Szczególnie dla kobiet…