Kolczyki z cyrkoniami czy diamentami? Które wybrać?

Kolczyki z cyrkoniami czy diamentami? Które wybrać?

Jeśli rozważasz zakup pary kolczyków, prawdopodobnie słyszałaś o różnicy pomiędzy cyrkoniami a diamentami. Podczas gdy diamenty są droższe, cyrkonie są delikatniejsze. Innym ważnym rozróżnieniem pomiędzy tymi dwoma jest szlif. The cut określa diamond’s brilliance. Wymienione poniżej są niektóre powody, aby wybrać cyrkon. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który kamień jest najlepszy dla Twoich kolczyków.

Cyrkon jest bardziej miękki niż diament

Jedną z najlepszych zalet cyrkonu jest jego blask. W porównaniu z diamentem, cyrkon jest bardziej miękki niż diament, więc może być łatwo zarysowany. Cyrkon jest również podatny na kurz, ponieważ krzemionka jest powszechnie spotykana w cząsteczkach kurzu. Jest to również kruche i łatwo uszkodzić przez szorstkie traktowanie, dlatego cyrkon powinien być czyszczony tylko z ciepłą wodą i mydłem. Po czyszczeniu należy zawsze dokładnie spłukać czystą wodą.

Podczas gdy diamenty są bardziej trwałe, cyrkonia jest tańsza. Kolczyk z cyrkonią prawdopodobnie zostanie wykonany z cyrkonowego sztyftu. Ponieważ cyrkon jest bardziej miękki niż diament, jest bardziej elastyczny niż diament przy tworzeniu kolczyków. Cyrkon jest również mniej kosztowny niż diament, więc jest to doskonały wybór na kolczyki. Należy jednak pamiętać, że cyrkonia nie jest wymienna z cyrkonią sześcienną, która jest tańszym kamieniem syntetycznym.

Podobne wpisy:  Opaska sportowa - wygodny i modny dodatek

Choć cyrkonia jest nieco delikatniejsza od diamentu, jej wygląd jest podobny. Te dwa kamienie szlachetne można ze sobą pomylić, ale mają one swoje unikalne cechy. Pierwszy jest bardziej miękki i ma mniejszą twardość niż diament, natomiast drugi jest twardszy i ma takie same właściwości optyczne jak diament. Choć oba mają ten sam blask, cyrkon ma niższy koszt. Stąd często jest mylony z cyrkonią sześcienną.

Cyrkonia sześcienna jest tańsza od diamentu

Możesz łatwo odróżnić diament od cyrkonii sześciennej w kolczykach, patrząc na światło, które emitują. Diament wydziela silne białe światło, natomiast cyrkonia sześcienna emituje tęczę kolorów. Jednak ich główna różnica jest w cenie: 1 karatowy diament sprzedaje za ponad 10.000 dolarów, podczas gdy podobnej wielkości cyrkonia sześcienna kosztuje mniej niż 20 dolarów. Mimo, że różnica jest ogromna, cena za karat jest podstawowym odwołaniem cyrkonii sześciennych.

Podobne wpisy:  Jakie są najpopularniejsze modele okularów w 2022 roku?

Naturalne diamenty są bardzo rzadkie i drogie ze względu na ich unikalny skład. Ponieważ biorą lat, aby utworzyć, są one bardzo drogie w porównaniu do innych kamieni. Innym czynnikiem, który odróżnia diamenty od cyrkonii sześciennej są ich inkluzje, które sprawiają, że każdy kamień jest wyjątkowy. Diamenty zazwyczaj mają czarne plamy, odcienie kolorów i linie, podczas gdy cyrkonia sześcienna nie ma tych wad. Cyrkonia sześcienna nie ma czarnych punktów ani inkluzji, co czyni ją tańszą alternatywą.

Chociaż różnica w cenie pomiędzy diamentami a cyrkonią sześcienną jest często nieistotna, diamenty nadal oferują wyższy stosunek jakości do ceny. Ponieważ cyrkonia sześcienna nie jest tak rzadka jak diament, zakup pary kolczyków jest dla Ciebie znacznie bardziej przystępny. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na kolczyki z cyrkonią sześcienną, pamiętaj, aby się rozejrzeć. Niektórzy sprzedawcy nadal sprzedają wyższej jakości cyrkonię sześcienną, która jest również tańsza. Ale ważne jest, aby zauważyć, że lab-created cubic zirconia nie będzie wyglądać jak diament, co czyni go bardziej przystępne niż diament.

Szlif wpływa na blask diamentu

Blask diamentu zależy od dwóch czynników: jasności i kontrastu. Dobrze oszlifowany diament odbija światło z idealnym powrotem do obserwatora. Z kolei źle oszlifowany diament będzie odbijał mniej światła, a tym samym będzie miał mniejszą jasność. Ponieważ diamenty odbijają światło pod różnymi kątami, szlif diamentu wpływa na blask w dwojaki sposób. Płytki szlif zmniejsza blask, natomiast głęboki szlif zwiększa jasność.

Podobne wpisy:  Różowe okulary - dobry i kontrastowy wybór na lato

O szlifie diamentu decyduje jego symetria, kąty i wielkość fasetek. Diament ze źle oszlifowanym kamieniem może ukrywać swoją masę oraz brak ognia i blasku. Diamentoznawca ocenia szlif okrągłego brylantu badając jego proporcje. Idealne proporcje kąta korony, grubości pasa i culet wpływają na blask diamentu. Na podstawie tych czynników przyznawana jest ocena szlifu.

Diament o idealnym kształcie posiada idealną równowagę pomiędzy światłem białym (blask) a ogniem barwnym (rozproszenie). Jeśli jednak szlif nie jest optymalny, skutkuje to mniejszym blaskiem i ciemnym centrum. Chociaż kształt diamentu nie wpływa na jego blask, nie należy spieszyć się z podjęciem decyzji wyłącznie na podstawie jego wielkości i kształtu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz
Wiadomości związane
Jaki pasek do białej sukienki
Czytaj Dalej

Jaki pasek do białej sukienki

Często wybierając odpowiedni pasek do białej sukienki możemy dodać nie tylko stylu, ale także podkreślić naszą sylwetkę i…