Trening w plenerze – jak się ubrać?

Trening w plenerze – jak się ubrać?

Sposób ubierania się ma duży wpływ na to, jak można komfortowo ćwiczyć na świeżym powietrzu. Wiele tkanin technicznych, takich jak wełna Smar i antybakteryjna bawełna, odprowadza wilgoć. Natomiast bawełna zatrzymuje wilgoć jak zimna gąbka. Do biegu o wysokiej intensywności wystarczy kamizelka wyczynowa, która zapewni Ci komfort i pozwoli na swobodny ruch ramion. Jeśli planujesz całodniową wędrówkę lub długi bieg, możesz chcieć założyć kurtkę zewnętrzną, aby ochronić się przed warunkami atmosferycznymi.

Rozgrzewka

Rozgrzewka przed treningiem jest niezbędna do zwiększenia zakresu ruchu, podniesienia temperatury ciała i zmniejszenia ryzyka kontuzji. Niezależnie od tego, czy trenujesz do wyścigu na świeżym powietrzu, grasz w tenisa, czy uprawiasz inną aktywność fizyczną, ważne jest, aby odpowiednio rozgrzać się przed treningiem. Spróbuj ćwiczeń o niskiej intensywności, takich jak jogging lub spacer, albo kilka podskoków, które wprawiają ciało w ruch.

Zanim rozpoczniesz aktywność fizyczną, rozgrzej się wykonując kilka ćwiczeń rozciągających. Pierwsze kilka minut to dobry czas na relaks i przyzwyczajenie ciała do aktywności. Choć kuszące jest, by od razu przejść do treningu, może to prowadzić do kontuzji. To samo można powiedzieć o stanie psychicznym. Pozytywne nastawienie pomoże Ci w pełni wykorzystać sesje treningowe. Nawet jeśli na zewnątrz jest trochę zimno, nadal możesz wykonywać te ćwiczenia w zaciszu własnego samochodu.

Podobne wpisy:  Jak dobrać trampki do sukienki

Układanie warstw

Najlepszym sposobem na zachowanie ciepła i suchości podczas treningu na zewnątrz jest układanie warstw odzieży. Twoja warstwa podstawowa powinna być wykonana z lekkiej tkaniny syntetycznej i być wodoodporna. Jeśli temperatura wzrasta, możesz zdjąć jedną warstwę, aby umożliwić większą cyrkulację powietrza. Syntetyczna warstwa podstawowa jest bardziej elastyczna niż wełna, a także odprowadza wilgoć. Jest również bardziej przystępna cenowo niż wełna. Zapobiegnie ona powstawaniu otarć i swędzenia.

Ważne jest, aby nosić wiele cienkich warstw, aby regulować temperaturę ciała. Noszenie kilku cienkich warstw utrzyma ciało w cieple, podczas gdy zdjęcie jednej warstwy pomoże Ci się ochłodzić. Zakładając warstwy, możesz przygotować się na różne sytuacje, takie jak deszcz, upał czy przegrzanie. Niezależnie od tego, czy trenujesz na zewnątrz, czy na siłowni, rozważ warstwowanie dla optymalnego komfortu. Będziesz również cieszyć się wszechstronnością dostosowywania odzieży do konkretnych potrzeb.

Dodawanie i usuwanie warstw

Poziom aktywności, którą wykonujesz na zewnątrz, będzie miał wpływ na to, ile warstw musisz nosić. Biegacze mają tendencję do szybszej utraty ciepła niż spacerowicze, więc biegacz będzie potrzebował mniej warstw niż spacerowicz. Rodzaj ćwiczeń, które wybierzesz, również wpłynie na ilość wilgoci, którą straci Twoje ciało. Jeśli wykonujesz intensywny trening na zewnątrz w zimnej pogodzie, pamiętaj o piciu dużej ilości wody podczas całej sesji. Niektórzy biegacze nie pocą się tak bardzo w zimnej pogodzie, jak w cieplejszym klimacie. Jednak odwodnienie może prowadzić do bólu głowy i spadku energii. Dodawanie i zdejmowanie warstw pomoże Ci zachować chłód i suchość.

Podobne wpisy:  Najnowsze trendy w męskich garniturach

Jeśli planujesz trening na zewnątrz w zimie, powinieneś wybrać lekki, odprowadzający wilgoć materiał na warstwę podstawową. Pomoże Ci to w regulacji temperatury ciała i utrzymaniu ciepła. Najlepiej zacząć od lekkiego poliestru lub materiału syntetycznego jako warstwy bazowej. W ten sposób będziesz mógł zdejmować warstwy w miarę potrzeby bez uszczerbku dla komfortu. Idealnie byłoby, gdybyś pod warstwą podstawową nosił również lekkie warstwy oddychające.

Tkaniny z UPF

Jeśli planujesz trening na zewnątrz, powinieneś nosić odzież sportową z ochroną UPF. Te ubrania są wykonane z ciaśniejszym splotem i zawierają mniej szczelin, które pomagają zapobiegać przenoszeniu promieni UV. Większa liczba nici również zwiększa ochronę UPF. Niektóre tkaniny odbijają również deszcz i zapobiegają wchłanianiu wody. Należy również wybierać tkaniny z UPF, które są lekkie i odprowadzają wilgoć. Aby uniknąć przemoczenia, należy wybierać ciemne kolory.

Oprócz koszuli z kołnierzykiem należy nosić kapelusz z szerokim rondem. Okulary przeciwsłoneczne są również dobrym rozwiązaniem dla ochrony. Kapelusz wykonany z tkaniny z filtrem UPF jest idealny do użytku na zewnątrz. Należy unikać kapeluszy z daszkiem, ponieważ nie zapewniają one takiej samej ochrony. Możesz kupić kapelusze UPF od takich marek jak Wallaroo. Alternatywnie, możesz kupić koszulkę sportową z UPF od swojej ulubionej marki sportowej.

Podobne wpisy:  Propozycje krótkich fryzur dla pań

Alternatywy dla sprzętu na siłowni

Jeśli chcesz trenować na zewnątrz, istnieje kilka alternatywnych opcji sprzętu na siłowni. Są one doskonałym sposobem na trening na świeżym powietrzu i cieszenie się świeżym powietrzem, a także poznawanie nowych ludzi. Służą one również jako dobry przykład dla dzieci. Jeśli jednak nie masz miejsca na zewnątrz, zawsze możesz kupić sprzęt, który jest przenośny i łatwy w utrzymaniu. Na przykład sprzęt statyczny jest świetnym wyborem, ponieważ nie wymaga żadnych systemów linowych ani elektryczności.

Największym problemem ze sprzętem fitness na zewnątrz jest to, że często nie wtapiają się w otoczenie. Pomimo funkcjonalności, sprzęt do siłowni na świeżym powietrzu może wyglądać nie na miejscu i odciągać uwagę od piękna otoczenia. Alternatywy dla sprzętu gimnastycznego do treningu na zewnątrz są przyjazne dla środowiska i używają jasnych kolorów, które są mniej natrętne. Może to być świetny sposób na uzyskanie ćwiczeń, których potrzebujesz bez kosztów członkostwa w siłowni.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz
Wiadomości związane
Czego nie powinna ubierać krótka kobieta?
Czytaj Dalej

Czego nie powinna ubierać krótka kobieta?

Jedną z pierwszych porad modowych jest unikanie zbyt dużych płaszczy z dużymi nadrukami. Powinnaś również unikać workowatych i…